1. Vláda České republiky přijala dne 15. března krizové opatření nařízením č. 85/2020 Sb. 

 1. S účinností od 16. března 2020 od 0:00 hodin do 24. března do 6:00 hodin zakázala volný pohyb osob na území České republiky. Výjimkou jsou cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské činnosti, nezbytné cesty za rodinnou a osobami blízkými, cesty nutné k obstarávání nákupu potravin a léků, cesty nezbytně nutné k zajištění potřeb dobrovolnictví či sousedské výpomoci a cesty do zdravotnických zařízení. Výčet výjimek ze zákazu volného pohybu osob je vyvěšen jako součást nařízení vlády na úřední desce. 

 1. Obecní úřad informuje, že v souladu s nařízením vlády č. 87 budou úřední hodiny pouze v pondělí od 13,00 do 16,00 hodin. Podatelna písemností je též pouze v úředních hodinách, bez omezení bude podatelna formou elektronického podání či podání datovou schránkou. Poplatky za odpady a vodné a stočné zasílejte na účet. V hotovosti budou vybírány tyto poplatky po ukončení krizových opatření. 

 1. S ohledem na seniory, jako nejvíce ohroženou část občanů onemocněním novým koronavirem a vzhledem k doporučení ministerstva zdravotnictví pro seniory je co nejméně se stýkat s ostatními lidmi po dobu vyhlášeného nouzového stavu, je obecní úřad připraven koordinovat osaměle žijícím seniorům a případně osobám v karanténě pomoc při nákupu potravin a donášku léků. Zde je prospěšné připomenou, že již delší dobu funguje zasílání tzv. E-receptů na mobilní telefon. S tím dále souvisí doporučení kontaktovat lékaře vždy telefonicky a osobně ho vyhledat pouze v opravdu závažných případech. V případě zájmu o pomoc při donášce nákupu a léků volejte na číslo starosty obce 604 772 221 nebo pište na e-mail starosta@prosetin.cz

 1. Současná omezení se nedotknou provozu obchodu a pošty v Prosetíně. Otevírací doba je běžná jako doposud. Do místních částí Brťoví a Čtyři Dvory bude také stále zajíždět pojízdná prodejna. Rádi bychom občany požádali o dodržování základních opatření při pohybu v prostorách, kde je předpoklad shromáždění většího počtu osob, jako je právě obchod. 

 1. MVDr. Dvořák oznamuje zrušení očkování psů proti vzteklině, které mělo proběhnout v sobotu 21.3.2020. 

 1. Vzhledem k epidemiologické situaci a nedostatku ochranných pomůcek se 
  zavádí i v ordinacích pediatrů Bystřice nad Pernštejnem nouzový režim. S platností od 16.3.2020 do odvolání budou ordinovat pediatři omezeně. MUDr. Pecinová a MUDr. Sáblíková ordinují podle informací na svých stránkách. Lékařky prosí rodiče, aby na stránky chodily a aktuální ordinační dobu sledovali. MUDr. Kroupová ordinuje Po,St,Pá 7-12 hod.,Út 7-16 hod. a Čt 8-12 hod. Objednané výkony se ruší. Děkujeme za pochopení. 

 1. MUDr Bartošík prozatím ordinační hodiny nemění.  

 1. Společnost E.ON oznamuje, že nebude dne 18.3. přerušena dodávka el. energie. 

 1. Drůbežárna Mírovka Svoboda-Havel, bude dne 19.3.2020 prodávat kuřice hnědé, bílé a černé. Stáří 18.-22.týdnů za cenu 185-200 Kč/ks. Prodej se bude konat v Prosetíně na návsi v 10:15 hodin a v Brťoví u zastávky v 10:40 hodin.  

 1. Na závěr žádáme občany o dodržování opatření souvisejících s vyhlášení karantény na území ČR. Sledujte prosím všechny dostupná média, jako jsou zprávy v televizi, internetové zdroje, vysílání rozhlasu apod. V případě důležitých změn Vás budeme informovat. Po registraci na stránkách prosetin.cz vám bude text hlášení automaticky zasílán na mail. 

 1. Všem občanům přejeme pevné nervy a co nejméně problémové zvládnutí současné situace. V případě potřeby nás kontaktujte.