Vážení spoluobčané,

s radostí Vám zde předkládáme výjimečný soubor sešitů s názvem Čtení o Prosetíně v pdf formátu vhodném ke stažení či čtení.

Dílo vzniklo před lety na popud a s podporou PhDr. Mileny Šimsové. Díky pečlivé práci komise pro založení trvalé výstavy o dějinách Prosetínu při obecním úřadě za pana starosty Bartoně, podpoře mnohých občanů a nyní i novým technologiím se nám dostává jedinečné možnosti nahlédnout zpět do historie Prosetína.

A to od těch nejstarších zmínek, údajů o Prosetínské tvrzi, přes problematiku tolerančního patentu, odboje během druhé světové války až do doby nedávné. Nechybí ani poměrně obsáhlé texty o Čtyřech Dvorech a Brťoví.

Materiály jsou nedokonalé svojí podobou. Místy jsou psané ručně, mnohdy narazíte na ořízlé kousky slov opakovaným kopírováním či se jednotlivé údaje překrývají, jak byly sbírány z různých textů. V sešitech se mísí objektivní informace z kronik a úředních spisů se subjektivním popisem významných osobností, které v Prosetíně žili. To vše jim ale nijak neubírá na obrovské hodnotě v uchování vzpomínek a mnohdy i velmi zatraktivní formu textu pro čtenáře. Možné nepřesnosti lze shovívavě přehlédnout podobně, jako tomu někdy bývá u vyprávění našich vlastních babiček či dědečků. Přesto nás tyto příběhy tolik baví!

Užijete si toto jedinečné dílo, nechť slouží k Vašemu potěšení.

Jitka Nesvatbová